حداقل

تعداد بازدید: 1328 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: ssicadmin
پاسخگویی قاطع مدیرعامل شستا دربرنامه حالا خورشید

پاسخ قاطع مدیرعامل شستا به بدخواهان و شایعه سازان،​

"تمرین شفافیت و پاسخگویی به مردم در برنامه حالا خورشید شبکه 3 با حضور مهندس مرتضی لطفی مدیرعامل شستا"

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) بااشاره به اینکه شستا پیشرو شفافیت و پاسخگویی است ضمن رد برخی ادعاهای واهی بدخواهان وشایعه سازان نسبت به عملکرد و نقش شستا و شرکتهای تابعه آن اعلام کرد چرا با سوءنیت و بدون استناد موجب تشویش اذهان عمومی می شوید.صریحاً اعلام کردند شستا نماد شفافیت و پاسخگویی است چرا با سوءنیت و بدون استناد موجب تشویش اذهان عمومی می شوید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) ، مهندس مرتضی لطفی با حضور در برنامه زنده حالا خورشید با اجرای رضا رشیدپور در شبکه سوم سیما گفت: دکتر ربیعی وزیرتعاون کارو رفاه اجتماعی منشور ۹ ماده‌ای شفافیت را به ما ابلاغ کرده است و ما براساس آن عملکرد خود را تنظیم می‌کنیم واینکه می‌گویند شستا وارد حوزه‌هایی شده است که بازار را بهم ریخته صحت ندارد واین موضوع ادعای واهی است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه به شفافیت و عملکرد درست اعتقاد دارد، گفت:به غلط می‌گویند شستا ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی را در دست دارد، این در حالی است که این رقم تنها ۱.۲ درصد از تولید ناخالص ملی است.

مهندس مرتضی لطفی با بیان اینکه ۱۵ سال سابقه کار درصنایع کشور را دارد، در مورد تعداد شرکت‌های شستا، گفت:شرکت سرمایه‌گذاری  تامین اجتماعی ۲۷۴ شرکت تحت پوشش دارد که ۹۵ عدد از این شرکت‌هادر قالب رد دین به آن واگذار شده است ، ۵۶ شرکت را خودمان احداث  و ۱۱۶ شرکت را ازبازار خریداری کرده ایم.

وی افزود: باید در نظر داشته باشیم که سازمان تامین اجتماعی بالغ بر 120هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و قرار شده که دولت قسمتی از بدهی تامین اجتماعی را در قالب تهاتر از طریق بانک مرکزی پرداخت کند.

مهندس مرتضی لطفی افزود: سازمان تامین اجتماعی ماهانه ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان  و سالیانه ۸۰ هزار میلیارد تومان به بازنشستگان مستمری می‌پردازد. این حجم از مستمری پردازی را نگاه کنید با این همه ، صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی جزو صندوق‌هایی است که زیان‌ده هم نیست.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ذخایر صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی بین‌النسلی است، گفت: بیش از ۵۰ درصد از بازنشستگان و بیمه شدگان کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و اینکه در عملکرد بخش اقتصادی سازمان تامین اجتماعی شبهه ایجاد می‌کنند، درست نیست؛ چراکه جمعیت بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی وسیع است و به منظور حفظ ارزش منابع بین‌النسلی که آنها در صندوق سازمان تامین اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌کنند باید به نحوی درست ارزش سرمایه‌های آنها را حفظ کند.

وی در پاسخ به رضا رشیدپور مجری این برنامه که گفت شاید وسعت فعالیت‌های اقتصادی شستا شبهه برانگیز باشد، گفت: همانطور که گفتم ما به شفافیت معتقد هستیم، اما باید بگویم که سهم شستا از بازار سرمایه چیزی در حدود هشت درصد است.

مهندس مرتضی لطفی گفت: قیمت تمام شده شستا ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است و این در حالی است که دارایی‌های ما بالغ بر ۳۷ تا ۳۸ هزارمیلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: در دهه ۷۰ و ۸۰ این شرکت‌ها واگذار شدند و ما خودمان یک شرکت خصوصی هستیم و نکته مهم این است که در این واگذاری‌ها زنجیره تامین در کنار بنگاه‌های اقتصادی به ما داده نشد؛برای مثال کارخانه ذوب آهن را به ما واگذار کردند، اما ما یک معدن آهن هم نداریم وناگزیر از درخواست آهن از معادن متعدد هستیم. ما زیرمجموعه تامین اجتماعی و وزارت کارمحسوب می‌شویم که این موجب وابستگی به دولت می‌شود اما یک ریال هم اعتبار دریافت نمی‌کنیم، تاکنون ۱۳ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی سود داده‌ایم بخشی از کسری‌های تامین اجتماعی و حقوق بازنشستگان را ما تامین می‌کنیم .1

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد رسانه‌ها ، دستگاهها ، کارشناسان یا مسوولان باید منصفانه با قضایا برخوردکنند، در زمینه لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی که بانک مرکزی آن را انتشار داد، نام یکی از شرکتهای تابعه (شرکت بین‌المللی بازرگانی تامین اجتماعی )هم ذکر شده بود.در آن لیست گفته شده بود که ۳۶۶ هزاریورو از سوی ما ارز دریافت شده است. منتهی تاریخ آن اشتباه است.

مهندس مرتضی لطفی در این خصوص گفت : در تاریخ ۲۳ مرداد ۹۶ ثبت سفارش برای واردات تلفن همراه صورت گرفت و این رقم ۳۶۶ هزار یورو مربوط به آن زمان است ، همه مجوزهای قانونی را هم گرفتیم و در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۶ این ثبت پایان یافت و ابلاغ شد، متعاقبا واردات انجام شد و در ۲۳ بهمن۹۶ کل اعتبار ثبت سفارش پایان یافت. بنابراین حضور ما در این لیست برای مرداد۹۶ است.

مدیرعامل شستا تصریح کرد در راستای تحقق منویات رهبر انقلاب ، ریاست جمهوری و وزیر تعاون کار و امور اجتماعی پروسه واگذاری شرکتهای تابعه شستا با جدیت در دست اقدام است و تا پایان سال اینده کار انتقال و فروش سهام بیش از 100 شرکت به مردم و علاقه مندان صورت میگیرد.

وی با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم که مجمع شستا را ازطریق پارلمان‌های کارگری در آینده برنامه‌ریزی کنیم افزود: در دور جدیدمدیریت شستا  ۸۰ درصدافرادی که استفاده و جایگزین کردیم از افراد خود مجموعه بودند و هیچ کدام نیز سفارشی نیستند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی ضمن تاکید بر رعایت اخلاق اسلامی و پرهیز از تشویش اذهان عمومی نیرخاطرنشان کرد: درمجموعه شستا ، هلدینگ ها وشرکت‌های تحت پوشش یک دلار و یک سکه خریداری نکرده‌ایم، در چند بانک تجارت ، ملت و کارآفرین سهم داریم که بخش عمده آن به اعتبار سرمایه گذاری بوده است.

مهندس مرتضی لطفی با اشاره به قوانین حاکم بر نظام بانکی ، پولی و اعتباری کشور ، گفت: ما این بخش از سهام خود را با رد بر دین داریم، چرا باید از امکانی که در بانک وجود دارد و می‌توان با آن امکانات خود را نوسازی کنیم، استفاده نکنیم؟ این که گفته می‌شود تلاطم‌ها برعهده بانک و شستاست، تکذیب می‌کنم و برای طرح هر اتهامی باید مستندات درست و لازم را داشته باشیم و ارایه کنیم.

مدیرعامل شستا در پاسخ به اینکه چون هشت درصد ازاقتصاد کشور در دست شستا است، باید عملکرد این بخش بیش از این‌ها موثر باشد، گفت: درکشور بنگاه‌های فراوانی را داریم و می‌توانیم عملکرد آنها را با عملکرد شستا مقایسه کرد،  من حتی می‌توانم نمودار بهره‌وری کارکنان شستا را بیاورم و شما ملاحظه کنید.

مهندس مرتضی لطفی افزود: ۳۳ درصدصنعت سیمان کشور در اختیار شستاست، با وجود رکود حاکم بر این صنعت همین حالا بنگاه‌های تولید سیمان با ۶۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و مستحضر هستیدکه ۴۰ شرکت سیمان کشور درسالهای اغازین دهه 90 تعطیل شدند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با اشاره به نقش مهم دستگاههای نظارتی و بازرسی گفت: به شفاف‌سازی معتقدیم و امروزه بیش از ۸۰ درصد از دارایی‌های شستا در بورس است و دستگاه‌های نظارتی بر شستا نظارت دارند و این امر هم اکنون درحال انجام است و من به عنوان مدیرعامل شستا نباید درموردافزایش نقدینگی در کشور مورد پرسش قرار گیرم.

وی در پایان افزود: شستا همواره اماده شفاف سازی ودر راستای تنویر افکار عمومی پاسخ گو است. 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد

کلیه حقوق این سایت متعلق است به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی