معاون وزیر صنعت خبر داد:

رشد ۲.۱ درصدی بخش صنعت در سال ۹۸

شنبه 31 خرداد 1399

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با فضاسازی انجام شده برای تولید داخل در سال گذشته و مطابق آمارهای بانک مرکزی، بخش صنعت کشور ۲.۱ درصد و بخش معدن ۱.۹ درصد رشد داشته است.

«سعید زرندی» امروز شنبه در نشست خبری در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: این مهم به دلیل ثبات به وجود آمده در اقتصاد کلان کشور در نیمه دوم سال گذشته و دور بودن نرخ ارز از تکانه‌ها، همچنین پیگیری سیاست‌هایی مانند ممنوعیت واردات بوده است.

وی گفت: باید از مردم کشورمان که در این مدت هر چه بیشتر به کالاهای داخلی به ویژه در حوزه‌های نساجی و لوازم خانگی روی آوردند، تشکر کرد.

زندی خاطرنشان کرد: در دو ماهه نخست امسال با وجود بحران کرونا، از بین ۴۴ قلم کالای صنعتی ۱۶ قلم از جمله ماشین لباسشویی، محصولات پتروشیمی، یخچال و فریزر، سیمان، کامیون و کامیونت با رشد تولید مواجه بوده است.

وی ادامه داد: از اسفند ماه پارسال تا ۲۷ خرداد ماه گذشته تعداد ۷۹ میلیون عدد ماسک، ۲۷۱ میلیون جفت دستکش و ۲۲۸ میلیون لیتر الکل در کشور تولید شد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بهره‌برداری از ۲۰۰ پروژه بزرگ صنعتی، معدنی و بازرگانی تا سال ۱۴۰۰ در قالب پویش هفتگی «تولید مستمر – اشتغال مؤثر – صادرات پایدار» هدف‌گذاری شده است.

زرندی افزود: برای راه‌اندازی این پروژه‌های ملی حدود ۱۶۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و با افتتاح این طرح‌ها برای نزدیک به ۴۱ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت گفت: از نظر تعداد طرح‌ها، استان کرمان با ۲۶ پروژه و از نظر حجم سرمایه‌گذاری‌ها استان خوزستان با نزدیک به ۳۶ هزار میلیارد تومان، بیشترین سهم را در کشور دارا هستند.

وی ادامه داد: این ۲۰۰ طرح که دارای شاخص‌هایی چون تکمیل زنجیره ارزش، کاهش واردات، صادراتی بودن، استفاده از فناوری و کمک به رفع محرومیت شناسایی شده، به عنوان پروژه‌های ملی انتخاب شده‌اند.

معاون وزیر صنعت گفت: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس عرضه اولیه یا انتشار اوراق خواهد داشت و هدف‌گذاری برای ورود ۱۰۰ شرکت به بورس تا پایان امسال انجام شده است.

زرندی اضافه کرد: می‌خواهیم هر هفته یک اتفاق خوب در بورس بیفتد و هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس پذیرش شود یا هر هفته اوراق یک شرکت منتشر شود اما به شرط اینکه شرکت‌های تولیدی آماده باشند و هم بورس همراهی لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: بدین منظور سه هزار و ۸۰۰ شرکت را هدفگذاری کرده‌ایم که ۱۴۸ شرکت در فراخوان و گام نخست اعلام آمادگی کرده‌اند و اگر بتوانیم ۱۰۰ شرکت را تا پایان سال به صورت عرضه اولیه یا اوراق مشارکت وارد بورس کنیم تحول عظیمی به وجود آورده‌ایم.

 این مقام مسوول یادآور شد کشور ۵۲۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد که در بهترین شرایط ۳۰۰ هزار میلیارد تومان توسط سیستم بانکی تامین خواهد شد و این اساس ناگزیر از حرکت به سمت بازار سرمایه هستیم کرد از ابتدای امسال تاکنون سه شرکت بزرگ کشور توانستند یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان تامین سرمایه داشته باشند.

زرندی خاطرنشان‌کرد: از ابتدای امسال تا ۲۷ خرداد ماه در مجموع ۶ هزار و ۷۸۳ فقره جواز تاسیس و یک‌هزار و ۵۰ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شد.

وی افزود: این مجوزها برای ۱۸ هزار و ۵۰۱ نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته و برای آنها ۲۳ هزار و ۷۹۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

به گفته این مقام مسوول، در بین همه این طرح‌ها ۱۹۶ طرح شامل ۱۰۱ طرح توسعه‌ای و ۹۵ طرح ایجادی بسیار مهم بوده‌اند.

وی بیان‌داشت: ۱۰۰ درصد افزایش نرخ ارز موجب رشد ۸۱ درصدی شاخص قیمت کالاهای وارداتی و افزایش ۴۶ درصدی شاخص قیمت‌های تولیدکننده می‌شود و بر این اساس باید موضوعات کلان اقتصادی جدی گرفته شود.

معاون وزیر صنعت همچنین درخصوص پدیده رمزارزها گفت: به منظور جلوگیری از اشاعه فعالیت‌های زیرزمینی و غیرقانونی در این زمینه، از آبان‌ماه پارسال این فعالیت به رسمیت شناخته شد.

وی افزود: تاکنون ۷۳۳ مورد ثبت نام برای دریافت جواز تاسیس در این حوزه به ثبت رسیده که ۵۳۶ شرکت جواز تاسیس دریافت کرده‌اند، در حوزه پروانه‌های بهره‌برداری نیز ۱۰ شرکت در فرآیند اخذ پروانه هستند.

زرندی ادامه‌داد:‌ محدودیت حداقل ۲۵۰ کیلو واتی و دست‌کم فعالیت در شهرک‌های صنعتی، از جمله محدودیت‌های در نظر گرفته شده در این موضوع است و با توجه به قاچاق بودن دستگاه‌ها، فرصت زمانی به فعالان این عرصه برای دریافت جواز داده شد.

وی در ادامه به محوزهای اصلی برنامه‌های وزارت صنعت برای تحقق جهش تولید اشاره کرد و گفت: به این منظور ۴۰ برنامه در هفت محور تعریف شد که ۲۴ طرح ادامه برنامه‌های سال گذشته وزارتخانه (در یک رویکرد سه ساله)‌ است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت گفت: تکمیل نهضت ساخت داخل با کاهش ۳.۲ میلیارد دلاری ارزبری، فعال‌سازی دو هزار و ۲۰۰ واحد خالی، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، مدیریت واردات و توسعه صادرات غیرنفتی با ایجاد محدودیت وارداتی برای بیش از دو هزار و ۵۰۰ ردیف کالایی و تمرکز صادرات به ۱۵ کشور همسایه، چین و هند، از جمله این برنامه‌هاست.

وی اظهار داشت:‌ در حوزه معدن نیز پنج برنامه تعریف شده که راه اندازی یک‌هزار و ۲۰ معدن کوچک غیرفعال در سراسر کشور از جمله آنهاست.

زرندی با تاکید بر اینکه نگاه وزارت صنعت به بهره‌وری سرمایه است، افزود: سرمایه کشور نباید صرف سوله‌سازی، زمین‌سازی یا دیوارسازی شود.

وی ادامه‌داد: ‌به طور مثال پارسال ۱۰ هزار و  ۸۰۰ واحد تعطیل در شهرک‌های صنعتی وجود داشت که امسال به ۹ هزار و ۸۰۰ واحد کاهش یافته و در همه برنامه‌ها، تکمیل ظرفیت‌های خالی در ابتدا و سپس ورود به سرمایه‌گذاری های جدید لحاظ شده است.

معاون وزیر صنعت همچنین به در نظر گرفته شدن ۳۰ میلیارد دلار برای صنعت کشور در سال ۹۹ اشاره کرد که در سناریوهای مختلف صرف تامین مواد اولیه، مواد واسطه ای، کالاهای نیم ساخته، ماشین آلات و تجهیزات و غیره خواهد شد.

اخبار مرتبط

  • نمایش فهرست